Przy zakupie części samochodowych wielu właścicieli aut ma dylemat – czy lepiej zdecydować się na te nowe, czy wziąć te używane?

W sklepach można znaleźć mnóstwo różnych części samochodowych, które można podzielić na dwie kategorie:

  • nowe
  • używane

Części te oferowane są zarówno do pojazdów nowszych, które jeszcze znajdują się w sprzedaży w salonach samochodowych, jak również do tych, które już nie są produkowane. W związku z tym powstaje pytanie – co kupić do swojego samochodu?

Części nowe

Oczywiście, najlepszym wyborem będzie zakupienie części nowych, które nigdy wcześniej nie były używane w żadnym samochodzie. Znajdziemy je w wielu sklepach z częściami działających stacjonarnie i on-line, a także możemy niekiedy zakupić je w warsztatach samochodowych.

Nowe części to jednak spory koszt, który trzeba ponieść. W niektórych przypadkach jest on nieopłacalny, na przykład wtedy, gdy części używane można kupić nadal w dobrym stanie.

Warto jednak pamiętać o tym, że części mających znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, na przykład części układu hamulcowego czy poduszek powietrznych nie powinniśmy kupować z drugiej ręki.

Części używane

Najlepsze wtedy, gdy samochód ma już swoje lata i tak naprawdę nie opłaca się już inwestować w niego sporych sum. Części używane można kupić obecnie także stacjonarnie i on-line – w sieci znajdziemy je łatwiej, ponieważ można wykorzystać wtedy wyszukiwarkę.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie powinniśmy jednak kupować części używanych dla układów, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa podróżujących.