Gdy chodzi i omyłkowe zatankowanie niewłaściwego paliwa, w takim przypadku najczęściej słyszymy o wlaniu benzyny do samochodu wyposażonego w silnik diesla. Czy zatem możliwe jest tankowanie oleju napędowego do samochodu na benzynę?

Niewłaściwe paliwo może spowodować poważne straty, które są kosztowne w naprawie. Właśnie dlatego każdy kierowca powinien pamiętać o tym, aby na stacji benzynowej zawsze skorzystać z odpowiedniego dystrybutora.

Zatankowanie ON zamiast PB praktycznie niemożliwe

Jeśli mamy samochód na benzynę, ryzyko zatankowania niewłaściwego paliwa jest jednak w tym przypadku mało prawdopodobne. Dlaczego? W tym przypadku głównym zabezpieczeniem jest średnica wlewu paliwa, która jest mniejsza od średnicy rurki w pistolecie dystrybutora.

Zatem nawet wtedy, gdy staniemy na niewłaściwym stanowisku i będziemy chcieli zatankować olej napędowy do samochodu zasilanego benzyną, nie będzie to fizycznie możliwe.

Uwaga na starsze samochody!

Warto jednak wskazać, że w przypadku starszych samochodów może jednak zdarzyć się, że zatankowanie oleju napędowego będzie możliwe.

Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli samochód ma gaźnik i zatankowaliśmy niewiele oleju napędowego, najczęściej nic się nie stanie i samochód powinien sobie z nim poradzić. Mogą jednak pojawiać się spadki mocy i nierównomierna praca silnika.

Gdy niewłaściwego paliwa będzie więcej, w takim przypadku warto jednak skontaktować się z dobrym warsztatem samochodowym, aby usunąć olej napędowy. Długa jazda na ON może doprowadzić do uszkodzenia osprzętu silnika.