Ceny paliw nie są niskie – do ogólnych kosztów eksploatacji pojazdów dochodzą też inne wydatki, między innymi przeglądy, ubezpieczenie, serwisy. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy jeździć bez przepłacania za paliwo?

 

Wielu kierowców myśli, że oszczędna jazda musi oznaczać jazdę powolną. Nic bardziej mylnego, ponieważ ekojazda przede wszystkim polega na poruszaniu się spokojnie i dostosowywaniu się do sytuacji na drodze. To właśnie wtedy na paliwie możemy zaoszczędzić najwięcej.

 

Prowadź spokojnie i płynnie

Dzięki poruszaniu się samochodem spokojnie i płynnie możemy zmniejszyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent. Najlepiej nie wciskać pedału gazu do oporu i nie hamować zbyt gwałtownie – najważniejsze to zachowanie cierpliwości. Gdy trzeba zahamować, należy robić to silnikiem.

 

Unikanie zbyt wysokich obrotów, gdy nie jest to konieczne, pozwala nie tylko na ograniczenie zużycia paliwa, ale również na ochronę silnika i innych układów samochodu.

 

Poruszaj się ze stałą prędkością

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, ograniczenie spalania możliwe jest dzięki prowadzeniu płynnie – najlepiej ze stałą prędkością, która nie będzie także zbyt wysoka.

 

Poruszanie się na autostradach i drogach szybkiego ruchu powinno odbywać się w przedziale prędkości od 90 do 120 kilometrów na godzinę. Jazda prędzej wprawdzie pozwoli nam na nieco szybsze dostanie się do celu, ale spowoduje jednocześnie znacznie wyższe zużycie paliwa. Przy wyższych prędkościach musimy też częściej hamować, co także zwiększa spalanie.

 

Nie wóź ze sobą zbyt dużo bagażu

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że na spalanie ma także wpływ ciężar bagażu samochodu. Kilkadziesiąt kilogramów więcej w samochodzie może spowodować podwyższenie zużycia paliwa nawet o pół litra na 100 kilometrów.

 

Także warto pomyśleć o demontażu bagażnika dachowego wtedy, gdy nie planujemy go używać. Bagażnik powoduje zmniejszenie aerodynamiki pojazdu i jego większy opór podczas jazdy, więc również zwiększa zużycie paliwa.

 

Zadbaj o opony

Zbyt niskie ciśnienie opon oraz długie korzystanie z opon zimowych, gdy pogoda jest już ładna, również zwiększa zużycie paliwa. Warto zatem regularnie sprawdzać ich stan i nie zwlekać z wymianą na letnie.

 

Wyłączaj silnik przy dłuższym postoju

Przy postoju przed przejazdem kolejowym, podczas dużego korku czy w trakcie zdarzenia drogowego, które wymusza dłuższy postój, najlepiej wyłączać silnik.