Opony samochodowe całoroczne, które przeznaczone są do jazdy przez cały rok, wzbudzają dużo dyskusji. Czy zakupienie takiego ogumienia to szansa na oszczędność, czy też może lekkomyślność podczas podróży samochodem?

Aktualnie coraz więcej kierowców decyduje się na korzystanie z dwóch kompletów opon samochodowych – tych przeznaczonych na okres letni, a także na okres zimowy. Nadal jednak wielu właścicieli samochodów woli opony całoroczne, z których można korzystać w każdych warunkach pogodowych.

Opony całoroczne – uniwersalny wybór?

Opony całoroczne wykonane są z takich mieszanek gumy, które sprawdzają się w różnych warunkach pogodowych. Posiadają również taką rzeźbę bieżnika, która wzmacnia przyczepność podczas opadów śniegu czy deszczu.

Teoretycznie, opony całoroczne powinny zapewniać wygodną i bezpieczną jazdę przy każdej aurze. Warto jednak wskazać, że nie zawsze tak jest, ponieważ tak naprawdę auto nie będzie zapewniało optymalnej ochrony głównie w okresie zimy. Latem z kolei opona z całorocznej mieszanki gumy będzie bardziej narażona na wytarcie, a także ze względu na swoje większe opory toczenia może powodować podwyższone zużycie paliwa.

Czy zatem warto kupować opony całoroczne?

W sklepach z ogumieniem samochodowym możemy znaleźć wiele różnych modeli opon całorocznych. Wśród nich znajdują się również wyższej klasy modele uniwersalne, które nie będą stanowiły kompletnej alternatywy dla opon sezonowych, ale pozwolą na bezpieczną jazdę, głównie w mieście.

Zatem w samochodzie nie musimy koniecznie stosować osobnych opon zimowych i letnich, ale pamiętajmy o tym, że to najlepszy wybór, gdy chodzi o bezpieczeństwo, komfort i oszczędność jazdy.