Chociaż każdy kierujący samochodem powinien wiedzieć, jak prawidłowo parkować, to jednak warto wskazać, że nie każdemu idzie to równie dobrze. W takim przypadku można otrzymać jednak pomoc – wystarczy zakupić samochód wyposażony w nowoczesne systemy parkowania.

Podczas parkowani zarówno samochód kierującego, jak również pojazdy innych uczestników ruchu narażone są na różne uszkodzenia. Wystarczy tylko chwila, aby doprowadzić do stłuczki. W takim przypadku wsparcie mogą być stosowane w nowoczesnych samochodach systemy parkowania, które ułatwiają ocenę sytuacji na parkingu, a nawet są w stanie wyręczyć kierowcę w parkowaniu.

Czujniki parkowania

Najprostszy system wspomagający parkowanie polega na zastosowaniu odpowiednich czujników umieszczanych z przodu i z tyłu samochodu. Czujniki te emitują ultradźwięki, na podstawie których system informuje kierującego o odległości od innych samochodów i przeszkód.

Czujniki ultradźwiękowe można dokupić też samodzielnie i zastosować w swoim samochodzie.

Kamery parkowania

Bardziej zaawansowany system ułatwiając parkowanie wykorzystuje kamery szerokokątne. Wówczas kierujący może zobaczyć, jak wygląda sytuacja wokół samochodu bez konieczności wychodzenia z niego lub proszenia innej osoby o pomoc.

Kamery stosowane w samochodach poprawiają również bezpieczeństwo – te boczne pozwalają na łatwiejszą ocenę sytuacji na słabo widocznej drodze.

Asystent parkowania

Najbardziej zaawansowane systemy wspomagające parkowanie to tak zwani asystenci parkowania.

W tym przypadku to systemy pomagające kierowcy w prawidłowym zaparkowaniu albo wyręczające go w tym – konieczne jest tylko odpowiednie operowanie pedałami, ponieważ system samodzielnie dobiera właściwy tor jazdy.